معنای واژه عید

عید کلمه ای است عربی و به نظر می رسد یا عود و اعاده به معنای بازگشت هم خانواده باشد. شاید بتوان گفت بکاریگری آن برای نوروز (Nowruz) که مصادف است با اول فروردین به این علت باشد که پس از طی شدن زمستان، سبزی و خرمی طبیعت دوباره رجعت می کند و یا به عبارتی باز می گردد.

در حکمت شماره  428 نهج البلاغه،  مولای متقیان حضرت علی (ع) می فرمایند: هر روز که خدا را در آن نافرمانی نکنند روز عید است. به زعم من وقتی انسان نافرمانی خدا را نکند در واقع به سمت او رجعت می کند و به او نزدیک می شود و برعکس آن یعنی معصیت، وی را از خدا دور می کند و بازگشت را سخت و دشوار.

در قرآن کریم تنها یکبار واژه عید بکار رفته (سوره مائده آیه 114) و آن هنگامی است که حضرت عیسی بن مریم به خداوند متعال عرضه می دارد اگر برای او و حواریون از آسمان مائد ای بفرستد، آن روز برای آنها و انسانهای پس از آنها عید خواهد بود. چرا که حواریون از حضرت مسیح خواسته بودند از خدا تقاضا کند برای استحکام ایمانشان مائده ای از آسمان فرو فرستد. شاید دیدن این معجزه برای آنها بازگشتی دوباره به سمت خدا را باعث می شد.

از مجموع آنچه گفته آمد اینگونه نتیجه می گیرم که هر زمان کاری انجام دهیم که ما را به معبود نزدیکتر کند آن زمان عید ماست. بکبار دیگر امسال با آغاز بهار و با دیدن حیات دوباره طبیعت و شگفتیهایش رو به سوی خالق بیاوریم و از او بخواهیم دلها و دیده هایمان را طوری تغییر دهد و قلب نماید تا حالمان چنان دگرگون شود که زنگار از فطرت خود بزداییم و به بهترین حالت در آییم و به خلق او خدمت کنیم.

/ 1 نظر / 31 بازدید
ایمان آرزه

سلام بزرگوار. از تارنمای زیباتون کوتاه،مختصر و مفید دیدن کردم. با سلیقه اید اما هنوزم میشه بهتر بشید. اگر وقت داشتید و سلیقتون گرفت خوشحال می شم به دست نوشته های این حقیر سری بزنید و نظر زیباتون رو ثبت کنید. ضمنا! یادتون نره! ***تو نظرسنجی هم حتما شرکت کنید.*** عزیز باشید.