تجدید نظر در قانون ثبت اختراعات، طرحهای صنعتی و علایم تجاری

در اواخر سال 91 دوره آزمایشی قانون ثبت اختراعات، طرحهای صنعتی و علایم تجاری به اتمام رسید. انتظار بر این بود که سازمان ثبت و اداره کل مالکیت صنعتی در طول این دوره پنج ساله، کمیته یا شورایی را تشکیل می دادند و با دعوت از کارشناسانی از حوزه های  فناوری، صنعت و حقوق نقاط قوت و ضعف قانون را بررسی و تحلیل می کردند و مواردی را که به اصلاح نیاز دارد مشخص می کردند تا مورد تجدید نظر قرار گیرد. البته این کار انجام نشد ولی اشخاصی از جمله من بصورت پراکنده در سخنرانیها، مقالات یا جلسات درس و بحث خود  به این امر می پرداختند. تا اینکه خوشبختانه در ششماهه آخر سال جاری به درخواست کمیسیون پژوهش و فناوری مجلس و همت مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی جلسات فشرده ای با حضور جناب آقای دکتر اختیاری رییس کمیسیون مذکور و سرکار خانم دکتر افتخاری، که هر دو از نمایندگان فعال مجلس هستند، و نیز کارشناسانی  از دستگاه های مختلف تشکیل شد تا قانون فعلی را بررسی و پیشنهادات خود را برای اصلاح آن ارائه فرمایند.

من هم این افتخار را داشتم که به این جلسات دعوت شوم و نظرات خود را در مورد آن دسته از نقایص قانون که به اصلاح نیاز دارد اعلام نمایم. جلسات بسیار چالشی ولی مفیدی بود و به خواست خداوند اصلاحیه بسیار خوبی برای طرح در مجلس و تصویب تهیه شد.

جا دارد که از تلاش همه بخصوص ریاست این جلسات یعنی آقای دکتر فقیهی از مرکز پژوهشهای مجلس تشکر کنم چرا که کاری بسیار مهم برای اصلاح قانون انجام گرفت.

در مورد خود اصلاحات پیشنهادی در مجالی دیگر توضیح خواهم داد اما مایلم در مورد یک بحث اساسی که داشتیم کلماتی چند را بیان کنم و آن بحث تعیین متولی امر ثبت اختراع و سایر داراییهای مرتط با مالکیت صنعتی است. نظرات زیاد و متنوعی در اینجا مطرح است، بعضی بر این نظرند که اداره کل مالکیت صنعتی وابسته به قوه قضاییه فعلی مناسب است و نباید تغییر کند. برخی دیگر معتقدند باید این امر در قوه مجریه تولیت شود و وزارت خانه های مختلفی مثل علوم، صنعت و معدن یا دادگستری را مطرح می کتند.

نظر کارشناسی من در این خصوص تاسیس یک سازمان ملی است که مستقیما زیر نظر رییس جمهور اداره شود. این پیشنهاد را در محافل گوناگون از جمله مرکز پژوهشهای مجلس و برنامه 360 درجه که 15 اسفند 91 بطور مستقیم از شبکه 4 سیما پخش شد مطرح کرده ام چرا که قویا معتقدم به نفع کشور است و تحول شگرفی را در بحث مالکیت فکری و نظام ملی نوآوری در کشور ایجاد خواهد کرد.

اعتقاد دارم این سازمان ملی باید ابتدا متخصصین و نخبگان حوزه مالکیت صنعتی را که در کشور و در دستگاه های مختلف پراکنده هستند شناسایی و بصورت انتقالی، ماموریت، پاره وقت و یا هر سازوکار دیگری جذب نماید و راه اندازی شود تا بتواند بعدا با برنامه ریزی نیروهای تخصصی لازم خود را به تعداد کافی استخدام و آموزش دهد.

امیدوارم که مجلس اهمیت اصلاحاتی را که باید در قانون ایجاد شود و بخصوص نیاز به این سازمان ملی را درک کند و هر چه زودتر به این وظیفه تاریخی خود عمل نماید.

/ 2 نظر / 28 بازدید
محسن بختیاری

سلام آقای دکتر بختیاری بنده به وجود فرهیختگانی چون شما افتخار میکنم.

محسن بختیاری

سلام مجدد خدمت شما،آقای دکترمن هم باراهنمایی های شما در تویسرکان دفتر وکالت زدم هر موقع کاری داشتين با شماره09183503853تماس بگیرید،راستی یه سری هم به سایت( باباپیر مذهبی) بزنیدجالبه.